Dieta ketogeniczna (ketogenna) to dieta nisko węglowodanowa, wysokotłuszczowa o normalnym spożyciu białka ( 1-1,8 gr na kg prawidłowej masy ciała) , która polega na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem.
Zmniejszenie węglowodanów wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. Podczas procesu ketozy organizm staje się bardzo wydajny w spalaniu tłuszczu w celu uzyskania energii, a jednocześnie zamienia tłuszcz w ketony w wątrobie, dostarczając energię do komórek w tym do mózgu.
Na diecie ketogenicznej całe twoje ciało przełącza się w tryb spalania tłuszczu, aby działać prawie wyłącznie na tłuszczu. Niezbędny poziom glukozy jest produkowany przez wątrobę w procesie GLUKONEOGENEZY. Spada poziom insuliny, dzięki czemu spalanie tłuszczu dramatycznie wzrasta. Dieta ketogeniczna promuje przyspieszoną utratę wagi skuteczniej niż większość innych diet, ponieważ uczy organizm efektywniejszego spalania tłuszczu poprzez wejście w stan metaboliczny zwany ketozą, zamiast np ograniczać kalorie, jak to ma miejsce w większości regularnych diet.
Adaptacja do KETOZY jest fazą przejściową, która ma na celu powolne wprowadzanie zmian w naszym organizmie prowadzące do stopniowego zmniejszania spożycia węglowodanów a stopniowym zwiększaniem spożycia dobrych tłuszczów.
W ciągu kilku dni nastąpi znaczne zmniejszenie poziomu insuliny, to spowoduje utratę wody w organizmie . Najszybciej zobaczą to te osoby, które cierpią z powodu opuchniętych nóg.
Zaleca się aby w tym czasie uzupełniać elektrolity (w miarę możliwości bez zawartości cukrów i słodzików ) . Koniecznie należy przyjmować więcej soli. Sól naprawdę nie jest szkodliwa.
A „na własnej skórze” przekonamy się co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, i z całą pewnością nie jest to sól.
Etap adaptacji do ketozy a właściwie okres trwania takiej adaptacji zależy od wielu czynników. Z pewnością jest to wiek czy stan zdrowia naszego organizmu.
Szybciej takiej transformacji mogą się spodziewać osoby młode, które nie nabawiły się jeszcze wszelkich problemów metabolicznych.
Przyjmuje się, że jeden miesiąc jest takim minimum.
Co o tym myślisz ?
Pokaż komentarze / Napisz komentarz